Select Page

הילולה של הרבנית מנוחה רחל בחברון כ"ד שבט תשע"ז

הילולה של הרבנית מנוחה רחל בחברון כ"ד שבט תשע"ז

הילולת הרבנית מנוחה רחל חברון תשע"ז

מרכז גוטניק חברון 

כ"ד שבט תשע"ז

התוועדות חסידית לעילוי נשמת הרבנית הצדקנית מנוחה רחל סלונים
היתקיימה אמש במרכז הכנסים גוטניק בחברון בהשתתפות צאצאי אדמור הזקן ואורחים מכל רחבי הארץ.

כמדי שנה ביום ההילולה של הרבנית מנוחה רחל נכדתו של האדמור הזקו הקבורה בחברון נערכת התוועדות חסידית, גם השנה מאות המשתתפים באירוע מכל רחבי הארץ הגיעו ועלו על ציונה של הרבנית לאמירת תהילים ואמירת קדיש לזכרה.

קצת הסטוריה על הרבנית מנוחה רחל נולדה ביום שלישי י"ט כסליו תקנ"ט, באותו היום יצא אדמו"ר הזקן ממאסרו.

כאשר אביה אדמו"ר האמצעי נתבשר כי נולדה לו בת אמר: "מעתה מנוחה תהיה לנו" ולכן קרא את שמה "מנוחה", השם "רחל" על שם בתו הצעירה של אדמו"ר הזקן שנפטרה בצעירותה.

הרבנית מאוד השתוקקה לעלות לארץ ישראל. פעם חלתה והרופאים התייאשו מחייה, אביה הורה ללחוש באוזנה בשמו שהיא תבריא ותזכה לעלות לארץ הקודש ומיד הבריאה.

לאחר נישואיה עם הרב יעקב כולי סלונים, התגוררו בני הזוג בליובאוויטש. בשנת תקצ"ב נולד בנה הבכור ר' יהודה לייב, בשנת תקצ"ג נולד בנה ר' לוי יצחק ובשנת ת"ר נולד בנה ר' מרדכי דובער.

"כאשר הרבנית נכנסה להיפרד מאדמו"ר הצמח צדק התאוננה בפניו שהיא חוששת לצאת לדרך עקב הגשמים. ענה אדמו"ר הצמח צדק: "ומה בכך? תיסעי בין טיפות הגשם!" מאותו יום לא ירדה עליה טיפת גשם עד ליומה האחרון."

 

בעצת אדמו"ר הצמח צדק עלתה בשנת תר"ה עם משפחתה לארץ הקודש והתיישבה בחברון.

כאשר הרבנית נכנסה להיפרד מאדמו"ר הצמח צדק התאוננה בפניו שהיא חוששת לצאת לדרך עקב הגשמים. ענה אדמו"ר הצמח צדק: "ומה בכך? תיסעי בין טיפות הגשם!" מאותו יום לא ירדה עליה טיפת גשם עד ליומה האחרון.

בהגיעה לחברון מיסדה שם את הקהילה חב"דית. יהודי העיר ואף הגויים התייחסו אליה כצדיקה, כינו אותה "די באבע מנוחה רחל" ורבים באו להתברך ממנה. האדמו"ר מלעלוב (ר' אלעזר מענדל), נהג לבקר בביתה בעת שהותו בחברון, כל הזמן היה עומד לפניה ולפני צאתו ביקש שתברך אותו. ישנם סיפורים רבים על מופתים שהרבנית חוללה. כל כלה הייתה מבקרת במערת המכפלה ולאחר מכן הייתה באה אל הרבנית לקבל את ברכתה.

הקפידה מאוד שלא ישפכו ושלא יזרקו דבר מאכל של שבת, כפי שקיבלה מאדמו"ר הזקן. חינכה ושימשה דוגמא אישית לטוהר וניקיון והייתה אומרת בשם הסבא ובשם אביה: "במקום שיש טוהר וניקיון, יש כשרות ויהדות".

כאשר נכדתה (מושקא דבורה), התכוננה לחתונתה קראה לה הרבנית מנוחה רחל ואמרה לה שלא תחפש דירה ושלא תרכוש דברים לחתונה כיון והיא מעניקה לה במתנה את הדירה על תכולתה.

לאחר זמן קצר ביותר הרבנית נפטרה והבית עבר לידי הנכדה. בערב ראש חודש שבט שנת תרמ"ח כתבה מכתב לאדמו"ר הרש"ב. מסרה אותו לנכד (ר' זאב דב) לשולחו בדואר והזהירה אותו שלא יפתח את המכתב. הנכד שהבין כי דבר מה חשוב יש במכתב הביאו אל אביו, ר' יהודה לייב. לאחר שפתח את המכתב גילה כי הרבנית כתבה שזהו מכתבה האחרון שהיא כותבת אל האדמו"ר הרש"ב.

בלילה האחרון לחייה ביקשה מנינתה פעשה הדסה (סלונים, ולאחר נישואיה – הלפרין), שהייתה כבת 12 שלא תישן אצלה כהרגלה אלא המשרתת זיסל שהייתה כבת 90 שנה. באמצע הלילה העירה את זיסל וביקשה שתרתיח מים כדי שתוכל להתרחץ ולהחליף בגדים. לאחר מכן ביקשה לקרוא לכל בני המשפחה ובכל אותה העת שפתותיה היו ממלמלות פרקי תפילה. ברגעיה האחרונים ישב ליד מיטתה הר' אפרים הלבן (מרבני חברון), כאשר הרגיש כי אלו רגעיה האחרונים רצה לצאת ולקרוא למניין שיהיו בשעת יציאת הנשמה, אך הרבנית שהייתה בדעה צלולה רמזה לו שלא ילך כי לא יספיק, אמרה לו "אבותיי נמצאים אתי כאן" ומייד יצאה נשמתה. בשעת טהרתה בקשו ממנה החברה קדישא שתזדקף וכך עשתה.

בהלווייתה השתתפו כל יהודי חברון, וילדי העיר הלכו לפני המיטה כשבידיהם נרות דולקים תוך כדי אמירת פרקי תהילים.

הרבנית הסתלקה בכ"ד שבט תרמ"ח ומנוחתה כבוד בעיר חברון.

הרב דני כהן ומר אשי הורביץ בחנוכת מקווה טהרה בחברון

צילום איציק נחשון

התרגשות ותכונה ניכרת בעיר האבות לקראת פתיחת מקווה חב"ד לגברים בשדה המכפלה. המקווה החדש הוקם בבנין מרכז המבקרים בכניסה למערת המכפלה "מרכז גוטניק" המקווה נבנה ע"י בית חב"ד חברון בשיטת בור על גבי בור ויהיה פתוח בע"ה 24 שעות ביממה לטובת המגיעים להשתטח על קברי אבות .

המקווה נחנך אתמול, יום פטירת הרבנית הצדקת מנוחה רחל ביחד עם המוני אנ"ש ותושבי חברון שיגיעו להתוועדות החסידית לכבוד הילולת הרבנית.

הרב דני כהן משליחי הרבי בעיר האבות  "המקווה יחנך חודשים ספורים לפני שעם ישראל מציין 50 שנה לשחרורה של חברון. זכינו להמשיך מסורת מפוארת של אדמו"רי חב"ד שראו בפיתוח ושגשוג האחיזה היהודית בעיר האבות כמטרת על חשובה. יה"ר שמקווה זה ישמש רבבות העולים להשתטח על קברי אבות ובמהרה ישמש גם את אבותינו הק' עת יקומו ישני חברון בגאולה האמיתית והשלימה".

המקווה נבנה בסיוע קרן מרומים ועל כך תודתנו לנתונה להם.

להרשמה לאתר בית חב"ד קרית ארבע חברון

תירות 

תחבורה

בנקים

דואר

gmail

About The Author

Leave a reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דבר מלכות להורדה

תפילין לחייל עלות 2000 ש"ח

ירידות ועליות – הדרך לשלימות

הגאולה מגלות מצרים היתה בחודש האביב —
בתקופה שבה אפילו הטבע מתעורר לחיים
לאחר "תרדמת" החורף ומתחדש בכוחות רעננים.
מאז, במשך 3300 שנה, היו גלויות וגאולות,
חלו ירידות ועליות, אבל זו הדרך לשלימות מושלמת עוד יותר,
על ידי "ירידות-צורך-עלי'",
עד שתבוא הגאולה השלימה בתכלית והנצחית.

אמנות יהודית מחברון

ניצוצות של קדושה